VAŽNA INFORMACIJA: POPUNJENI SVI KAPACITETI ZA RADIONICE, PRIJAVE SU ZATVORENE!

Negovanje tradicionalnih zanata i veština važno je za očuvanje kulturnog identiteta. Uz to pruža priliku i za jačanje turističke atraktivnosti određenog područja. Pored toga, stečeno znanja daje mogućnost ljudima da rade i zarade primenom veština koje nauče. Ovo su samo neki od najvažnijih razloga zbog kojih Deli prostor pokreće jedinstveni Kurs grnčarstva u Nišu.

OTVOREN POZIV ZA PRIJAVLJIVANJE:

Deli prostor poziva zainteresovane iz Niša da se prijave na besplatan kurs grnčarstva, koji će trajati dva i po meseca. Radionice počinju 12. aprila, jednom nedeljno u trajanju od po dva sata. Nakon toga će dobiti informacije o terminima i mestu održavanja. Kroz praktičan rad i savete vrhunskih grnčara, polaznici će moći da prođu osnovne obuke iz grnčarstva. Obuke će namenski biti razvijene. Polaznici će moći da se okušaju u izradi tradicionalnih grnčarskih proizvoda.

O PROJEKTU:

Pokretanje ovog kursa deo je partnerstva Deli prostora sa udruženjem „Omladinski pokret za budućnost“ iz Montane u Bugarskoj. Sve to u okviru projekta „Grnčarstvo za sve (CP4All)“ koji je nedavno krenuo sa realizacijom u okviru INTERREG-IPA programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija koji finansira Evropska unija. Kako u Nišu, tako i u Montani, primenjuje se isti pristup realizaciji istih aktivnosti. Pored grnčarstva, organizuje se i obuka iz tradicionalnih folklornih igara.

Projekat ima za cilj da poveća turističku atraktivnost grada Niša kroz osnivanje grnčarskih studija i obuke u tradicionalnom grnčarstvu i folkloru. Na taj način stvara se inovativan pristup zadovoljavanju rastućih zahteva mladih, odraslih i starijih zajednica, kao i turista iz velikih gradova, koji traže veštine i obogaćivanje znanja iz tradicionalnog grnčarstva i folklora. Rezultati koje učesnici budu ostvarili tokom realizacije obuka iz grnčarije i folklora biće tokom leta predstavljeni na prvom međunarodnom Sajmu grnčarstva i folklora koji će se održati na otvorenom u Nišu. Učestvovaće i gosti iz Bugarske. Na sajmu će biti predstavljene folklorne igre i održana aukcija grnčarije proizvedene tokom realizacije projekta koja će imati humanitarni karakter.

Krajnji cilj je novi turistički proizvod u prekograničnoj oblasti Bugarska – Srbija zasnovan na tradicionalnim grnčarskim zanatima i folkloru kroz rad grnčarskih studija, obuke iz tradicionalnog grnčarstva i folklora i Sajam grnčarstva i folklora na otvorenom koji je otvoren za javnost i biće dodatno predstavljen kroz odgovarajući dokumentarni film koji će biti snimljen tokom relizacije projektnih aktivnosti.

Za dodatne informacije o projektu možete posetiti zvanični sajt.

***

Ovaj članak je napravljen uz pomoć sredstava Evropske unije kroz Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Bugarska – Srbija pod brojem CCI No 2014TS1615SVOO7. Jedinstveno odgovorno lice za sadržaj ove publikacije je Deli – Prostor za kreativno delovanje i ni na koji način ne može biti tumačen kao stav Evropske unije ili Upravljačkog tela programa.