Realizovane su i poslednje radionice grnčarstva u Babušnici za period maj – jun 2024. Kroz interaktivne sadržaje i kreativne radionice informisali smo više od 100 mladih osnovaca i srednjoškolaca o grnčarskom zanatu, a ukupno 25 dece i mladih  je uspešno završilo kurs za izradu grnčarije.

Kako bi se pored sticanja novih znanja i veština razvijao i takmičarski duh mladih, polaznici su bili podeljeni u dve grupe i unutar svake su se takmičili u izradi unapred zadatih proizvoda. Ideja je bila da jedna grupa radi na razvoju suvenira opštine Babušnica (promotivni magnet koji ne postoji u opštini Babušnica), a druga na razvoju pakovanja za vurdu kao tradicionalnog proizvoda lokalne zajednice, što je dogovoreno sa predstavnicima lokalne samouprave prilikom razvoja projektne ideje. Svaki od polaznika obe grupe bio je u prilici da osmisli i izradi svoj grnčarski proizvod na zadatu temu, a na kraju procesa žiri će izabrati najbolje rezultate njihovog rada, pre svega na osnovu kreativnosti njihovih rešenja i mogućnosti njihovog korišćenja u praksi.

Informativni kurs za keramiku za početnike obuhvatao je:

*  Upoznavanje sa grnčarskim zanatom. Istorija grnčarstva. Tehnike oblikovanja gline. Šta mladi očekuju od grnčarstva. Grnčarsto kao hobi ili biznis? Rad sa nalivnom glinom. Upoznavanje sa kalupima. Šta je negativ, a šta pozitiv. Priprema materijala za odlivanje – šliker. Nalivanje gline. Odvajanje modela. Pravljanje pečata opštine Babušnica.

* Rad na grnčarskom točku. Upoznavanje sa grnčarskim točkom. Vrste glina. Priprema gline za oblikovanje. Upoznavanje sa stolom za razvlačennje gline. ”Zidanje modela”. Izrada predmeta od gline – činija sos, piksla, saksija Oblikovanje proizvoda od gline. Čišćenje modela iz kalupa uz pomoć vode i sunđera. Šmirglanje modela. Ispravljanje sitnih nepravilnosti. Utiskivanje logotipa na pakovanju za Vurdu.

* Priprema modela za pečenje u peći za keramiku (porcelan). Upoznavanje sa pećkom za pečenje gline. Prvo pečenje. Farbanje izrađenih modela. Glazura modela. Rad sa podglazurnim i nadglazurnim bojama. Drugo pečenje modela. Obrada modela. Izrada finalnog proizvoda.

* Mladi i inovativnost. Nakit od keramike i porcelana. Primeri dobre prakse. Keramika i kafana. Set grnčarskih proizvoda za restorane. Izrada novih modela.  Grnčarija kao biznis. Kako prodati svoj proizvod. Pronaći svoj ”model”. Šta mladi dana očekuju od grnčarskog posla. Internet prodavnice i prodaja preko socijalnih mreža.

IdeaLab pokrenut je u okviru projekta „Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOad)“ koji finansira Evropska unija, a sprovodi program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji.